12. ledna 2006

V Ostravě nás zase navštívil smog

„Ačkoliv norma hovoří jen o povolených 50 mikrogramech na metr krychlový, naměřené hodnoty například v Bohumíně atakovaly hodnotu sedmi set mikrogramů, což znamená téměř čtrnáctinásobné překročení limitu pro prašné aerosoly.“ To je zpráva z dnešního vydání deníku MF DNES, která ilustruje vztah občanů ke svému životnímu prostředí.
Už v minulosti jsem na těchto stránkách o problémech spojených se smogem psal. Ale nedá mi to a píši znovu. Asi je to  určitý druh mé soukromé terapie, abych nešířil špatnou náladu třeba jinde.
Další pročítání již citovaného deníku mě totiž hodně rozesmutnilo. Například náměstek primátora Mirko Jašurek ve své krátké úvaze píše o tom, že je mu „jasné, že současná situace, způsobená inverzí je nepříjemná pro všechny obyvatele Ostravy i celého kraje“ a hned dodává, že „z hlediska současných právních předpisů je prakticky neřešitelná.“ To je přece smutné, ne? Dále pokračuje: „…i kdybychom měli možnost omezit, či zastavit některé zdroje, stejně s tím nic nenaděláme. Pořád by tady byli malí znečišťovatelé, kteří vypouští do ovzduší tolik škodlivin, že k udržení současné situace stačí sami.“ Hned jsem se sám sebe zeptal, proč aspoň nepřidal coby zástupce veřejnosti určitý morální apel? Vysvětlení? Možná, že sám do práce přijel autem a je tedy sám „malým znečišťovatelem“. A pokud nepřijel on, tak třeba pan primátor, anebo kolega vedle z kanceláře. Hmm…
Při tom nezapomínejme, že takto znečištěný vzduch dýcháme všichni. Očekával bych tedy, že se většina z nás bude chovat aspoň v tyto dny trochu „ekologičtěji“. Ale v tramvajkách jsem třeba dnes ráno větší počet cestujících nezaznamenal. Proč není například vyhlášena akce nazvaná třeba Jízdné zdarma? Český hydrometeorologický ústav při tom už předevčírem vydal varování, kde se píše, že „v důsledku velmi nepříznivých rozptylových podmínek jsou v Olomouckém a Moravskoslezském kraji výrazně překračovány imisní limity pro suspendované částice PM10 (prachu).“ (Platnost je uvedena až do pátku 13.1 do 21 hodin). Taková informace, která je k dispozici na stránkách města Ostravy, přeci rozhodování usnadní, ne? Vím, že jedinými znečišťovateli nejsou automobilisté. Ale jsou to také třeba „dobráci“, kteří topí vším, co jim padne do ruky, jsou to průmyslové podniky, které musí vydělávat. A proč to všechno? No přeci aby rostlo HDP a měli jsme se všichni lépe. A co když nesouhlasím? Pak budu nejspíše označen za „ekoteroristu“. Ale o tom jsem vlastně nechtěl psát…  Spíše mám pocit, že naše tolik "racionální" společnost tady někde selhává. A zároveň volám po širší debatě o všeobecně sdílených hodnotách. Je to opravdu zdraví a dobrý životní styl? A co to vlastně zdravý životní styl je? Začínám být z těchto pojmů poněkud zmaten.

1 komentář:

Karel řekl(a)...

Pojďme všichni protestovat! Před radnici, před továrny a krajský úřad. Ať už s tím něco udělaj!!!!!
Je dneska takovej smog, že mi nechtělo ani nastartovat auto!!!!!
Karel